1 2 3

Dodaj swój warsztat do katalogu!

Zacznij zarabiać razem z Nami

Skrzynie dwusprzęgłowe - raport

Porównanie skrzyni dwusprzęgłowych

Prawda i mity o typach olejów do

Prawda i mity o typach olejów do automatycznych skrzyni biegów

Czy automatycznej skrzyni biegów należy się bać?

Dodano: 02 Sty 2013 o godz.11:50
wybierak
wybierak

Patrząc na naszych polskich kierowców można stwierdzić, że ciężko jest ich przekonać do zmiany z manuala na automat. Nie wyobrażają sobie jazdy bez sprzęgła pod lewą nogą. Nie ma się co temu dziwić. Większość samochodów sprzedawanych w salonach wyjeżdża ze skrzynią manualną. Jednakże większość producentów oferuje automaty już nie tylko w luksusowych limuzynach, ale także w małych samochodach miejskich. Mimo to większość z nas boi się automatycznych skrzyń biegów. Czy słusznie?

Niewątpliwie jest to związane z myśleniem Polaków i zakorzenieniem w ich głowach wielu mitów na temat ASB. Na pierwszy ogień wysuwa się przekonanie, że koszty wynikające z eksploatacji automatów jak również zapotrzebowanie na paliwo są dużo wyższe niż jest w przypadku skrzyń manualnych. Niektórzy użytkownicy samochodów są przekonani i bronią tezy, że skrzynia automatyczna nie dobiera przełożeń odpowiednio szybko i płynnie, co skutkuje szarpnięciami bądź odpowiedniego przyspieszenia w początkowej fazie wyprzedzania.

Należy wyjaśnić, że takie myślenie wzięło się z czasów, w których automatyczna skrzynia biegów była czymś w rodzaju cudu technologicznego. Obecnie produkowane skrzynie automatyczne są tak skonstruowane i zaprogramowane, że myślą szybciej niż kierowca. Zaś elektronika pozwala dostosować tryb funkcjonowania skrzyni biegów do konkretnych warunków pogodowych.

Wiadomo, że automatyczna skrzynia biegów to bardzo zaawansowany i wieloelementowy mechanizm. Jednakże jej stopień skomplikowania nie jest współmierny z jej eksploatacją. Czego wielu ludzi bardzo często się obawia. W różnych markach samochodów występują różne modele skrzyń. Do klasycznych z typowym mechanizmem przekładniowym, po bezstopniowe skrzynie z pasem transmisyjnym. Jaka by skrzynia nie była jej serwis wygląda bardzo podobnie.

Jedna z najważniejszych rzeczy o których należy pamiętać w momencie użytkowania skrzyni automatycznej to wymiana oleju. Niestety jest to temat, który bardzo często nie jest nawet poruszany wśród posiadaczy automatów. A wymiana oleju, oczywiście zgodna z zaleceniami producenta, ma ogromy wpływ na działanie i żywotność skrzyni. Zalecenia te dotyczą również jakości oleju jak i dystansu którym przebywamy między jego wymianami. Zwykle jest to 30-60 tys. kilometrów. Tutaj warto również sprawdzać regularnie czy np. nie pojawiają się plamy oleju pod samochodem, co mogłoby świadczyć o jakiejś nieszczelności.

Codzienna eksploatacja auta ze skrzynią przekładnią automatyczną praktycznie nie różni się od korzystania z samochodu ze skrzynią manualną. Należy czasem pamiętać o pewnych niuansach a wszystko będzie dobrze. Zimną na przykład warto powstrzymać się w początkowej fazie od gwałtownego przyspieszania, po to, aby temperatura oleju w skrzyni zdążyła wzrosnąć. Natomiast gdy pokonujemy teremy górzyste lub przy jeździe z dużym obciążeniem warto przełączyć mechanizm w tryb manualny. Pamiętając o tych powyższych zasadach nie powinno być większych problemów z automatem, nawet gdy jest on użytkowany dłuższy czas. Posiadacze samochodów z automatyczną skrzynią biegów powinni również pamiętać, co jest dość istotne i rozwiązane trochę inaczej niż w przypadku manualnych skrzyń biegów, że samochód nie może być uruchamiany przez holowanie i pchanie, nawet w przypadku ustawienia skrzyni w pozycji N (neutral).

Podsumowując, zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów wiąże się z dodatkowym, ale niewielkim kosztem. Jeżeli zachowamy odpowiednie procedury serwisowe, eksploatacyjne, poczytamy o ASB, mając tę podstawową wiedzę, automat bez większych problemów będzie służył nam przez wiele lat. Odpowiadając na pytanie, postawione w tytule artykuły, automatycznej skrzyni biegów nie należy się bać.

 

Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się.

zobacztakże

07 Wrz 2016 o godz.07:57

Wpływ glikolu na awarię skrzyni.

15 Gru 2014 o godz.15:39

Naprawiać skrzynię automatyczną czy wymieniać na używaną?

15 Gru 2014 o godz.15:10

Prawda i mity o typach olejów do automatycznych skrzyni biegów

08 Lip 2013 o godz.18:04

Automatyczna skrzynia biegów DP0 (AL4)

Pomysł na biznes Umieść tutaj swoje logo i zwiększ sprzedaż Myjnia ręczna Australia
Marka Wybierz producenta samochodu.
Znajdź skrzynię biegów Model samochodu Wybierz z dostępnych modeli.
Model skrzyni Wpisz numer szukanej skrzyni.