1 2 3

Naprawiać skrzynię automatyczną

Naprawiać skrzynię automatyczną czy wymieniać na używaną?

Prawda i mity o typach olejów do

Prawda i mity o typach olejów do automatycznych skrzyni biegów

Skrzynie dwusprzęgłowe - raport

Porównanie skrzyni dwusprzęgłowych

Skrzynia biegów: automatyczna czy manualna?

Dodano: 02 Sty 2013 o godz.11:41
manual czy automat?
manual czy automat?

W przeciągu ostatnich kilkunastu lat, zmieniło się bardzo dużo w zakresie komfortu jazdy samochodami z automatyczną skrzynią biegów. W Europie jak również w Polsce auta wyposażone w automaty należą cały czas do rzadkości. Szacuje się że ok 10% wszystkich samochodów poruszających się po naszych drogach. W USA natomiast proporcje są odwrotne. Ponad 90% kierowców korzysta ze skrzyń automatycznych. Co związane jest przede wszystkim z tym, że w Stanach Zjednoczonych benzyna była znacznie tańsza niż na naszym europejskim kontynencie, a samochody z automatycznymi skrzyniami biegów były dość paliwożerne. Aż do momentu, którego w USA nikt się nie spodziewał, kiedy to kilka lat temu zaczęły się duże podwyżki cen paliw. Mimo to ukształtowała się powszechnie opinia, że samochód z automatem jest mniej ekonomiczny (czyli zużywa więcej paliwa) niż taki sam pojazd ze skrzynią manualną. Czy to przekonanie jest słuszne?

Co do zużycia paliwa większość oferowanych skrzyń biegów nie powoduje zwiększonego jego zużycia. Oczywiście zaraz ktoś podniesie głos, że to nie prawda, że on posiada np. taki sam model auta co kolega, z tym że z manualem a kolega z automatem i to koledze wychodzi większe spalanie. Owszem, może być taka sytuacja. Ale w tym miejscu należy poruszyć bardzo ważną kwestię z tym związaną, iż spalanie i jego ilość zależą od naszego stylu jazdy czy przyzwyczajeń za kierownicą. Kierowca preferujący dynamiczną, bardziej agresywną jazdę zawsze osiągnie większe spalanie, bez względu na to, czy ma skrzynię manualną czy automatyczną. W obecnych czasach, nowoczesne skrzynie zachowują się trochę inaczej niż te, produkowane w przeszłości. Skrzynie automatyczne starszego typu reagowały zazwyczaj z opóźnieniem na wciśnięcie pedału gazu, nie zawsze rozpoznając potrzebę kierowcy, co skutkowało tym, że „kręciła” ona silnik do wysokich obrotów.

Obecnie automatyczną skrzynią biegów steruje komputer, który zapewnia optymalną wysokość obrotów, co przekłada się na dynamikę jazdy samochodem ale również stara się być jak najbardziej oszczędny. W niektórych autach jest możliwość wyboru trybu jazdy, np. sportowy czy ekonomiczny. Dostosowany do tego, czy jesteśmy na trasie i wyprzedzamy inne auta czy jedziemy spokojnie po mieście. Skrzynie automatyczne są tak konstruowane aby spalanie paliwa w autach większych i cięższych niż klasyczne auta kompaktowe było zbliżone.

Poruszając kwestię osiągów, obecnie produkowane nowoczesne skrzynie biegów, skonstruowane są i funkcjonują tak, aby użytkownik auta zawsze czuł i miał świadomość, że w razie potrzeby (np. podczas wyprzedzania) nie zabraknie mu nigdy odpowiedniej mocy do wykonania tego manewru. Dla osób, które są zwolennikami dynamicznej jazdy i szczególnie cenią sobie to owo poczucie, fajnym rozwiązaniem będą bezstopniowe skrzynie automatyczne CVT. Ta skrzynia jako jedyna pozwala utrzymywać prędkość obrotową silnika w punkcie najwyższej sprawności podczas normalnej jazdy lub maksymalnej mocy, gdy potrzebujemy szybko rozpędzić samochód. Moment obrotowy wówczas dostarczany jest na płynnie na koła, bez przerw na zmianę biegów. W przypadku automatu CVT stały dostęp do maksymalnej mocy pojazdu nie musi oznaczać zwiększonego zużycia paliwa.

Przyjemność z jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów może być naprawdę duża. Wielu kierowców, którzy preferują dynamiczną, sportową jazdę smuci fakt, że nie mogą kontrolować na jakim obecnie biegu jadą. Z kolei warto zgodzić się z twierdzeniem, że jazda po zatłoczonym i zakorkowanym mieście samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest o wiel bardziej wygodna. Tu pojawia się się stwierdzenie, iż dla osób, które poruszają się głównie po mieście najlepszym rozwiązaniem będzie automat. Dla „szaleńców” którzy nie mogą żyć bez szybkiej jazdy powyższe rozwiązanie może się nie sprawdzić. Oni raczej wybiorą auto z przekładnią manualną. Z kolei tu pojawia się pytanie co w przypadku, gdy np. w tygodniu jeździmy spokojnie po mieście a w weekendy zamieniamy się w demony prędkości i lubimy poszaleć poza miastem? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie samochód z nowoczesną skrzynią automatyczną, która np. daje możliwość zmiany biegów za pomocą łopatek przy kierownicy. To przedstawione rozwiązanie bardzo często stosowane jest właśnie w autach sportowych. Gdzie coraz częściej producenci montują automaty.

Materiały używane do produkcji skrzyń biegów są tak dobierane, aby zapewnić im długą jak najdłuższą żywotność. Jeżeli samochód z automatyczną skrzynią biegów jest prawidłowo eksploatowany, konieczność napraw jest naprawdę sporadyczna, przez to występuje niska awaryjność. Obsługa ogranicza się w zasadzie tylko do wymiany oleju oraz odpowiedniego, dedykowanego dla konkretnego modelu skrzyni, filtra oleju. Czasem bywa tak, że jest wymieniany jest sam olej, bez filtra. Związane jest to z tym, że niektóre skrzynie biegów nie mają zewnętrznego, wymienialnego filtra tylko wewnętrzny, który z kolei wymienia się dopiero w momencie remontu skrzyni. Należy pamiętać, że samochód wyposażony w automatyczną skrzynię biegów nie może być uruchamiany przez holowanie lub pchanie. Do rozruchu należy wykorzystać dodatkowy akumulator i specjalne przewody. W momencie zapalenia się na desce rozdzielczej lampek sygnalizujących stan awarii skrzyni, należy jak najszybciej udać się do specjalistycznego serwisu ASB.

Na polskim rynku dostępne są auta z automatycznymi skrzyniami biegów różnego typu. Od klasycznych przekładni automatycznych, przez bezstopniowe skrzynie CVT do skrzyń dwusprzęgłowych, które gwarantują czasem lepsze osiągi niż przekładnie manualne. Skrzynie automatyczne poszczególnych producentów oczywiście różnią się od siebie parametrami, ale w większości przypadków nie zwiększają one w znaczącym czy drastycznym stopni zużycia paliwa i nie mają specjalnego wpływu na osiągi pojazdu. W przypadku niektórych skrzyń producenci udowodnili, że auta z zamontowaną przekładnią automatyczną mogą być oszczędniejsze i bardziej dynamiczne niż ich odpowiedniki ze skrzynią manualną. Tak czy inaczej według nas decyzja o zakupie samochodu z automatem bądź manualem powinna ograniczyć się tylko do ceny upragnionego auta.

Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się.

zobacztakże

07 Wrz 2016 o godz.07:57

Wpływ glikolu na awarię skrzyni.

15 Gru 2014 o godz.15:39

Naprawiać skrzynię automatyczną czy wymieniać na używaną?

15 Gru 2014 o godz.15:10

Prawda i mity o typach olejów do automatycznych skrzyni biegów

08 Lip 2013 o godz.18:04

Automatyczna skrzynia biegów DP0 (AL4)

Pomysł na biznes Myjnia ręczna Umieść tutaj swoje logo i zwiększ sprzedaż Australia
Marka Wybierz producenta samochodu.
Znajdź skrzynię biegów Model samochodu Wybierz z dostępnych modeli.
Model skrzyni Wpisz numer szukanej skrzyni.